Co zobaczyć w Warszawie?

Home  /  Miejsca  /  Co zobaczyć w Warszawie?

Co zobaczyć w Warszawie?

by Karolina Malicka marzec 8, 2020
Co zobaczyć w Warszawie?

Warszawa to miasto chętnie odwiedzane przez mieszkańców Polski, ale i turystów zagranicznych. Wynika to zarówno z rangi miasta, które od wielu lat stanowi stolicę Polski, jak i z jego ciekawej historii. Poza tym w Warszawie można skorzystać z wielu nowoczesnych atrakcji przygotowanych z myślą o turystach, skosztować życia kulturalnego (miasto jest największym ośrodkiem kulturalnym Polski) i spotkać osoby znane z telewizji i Internetu. Zwykle jednak pierwsze wycieczki do Warszawy związane są z chęcią odwiedzenia najważniejszych zabytków miasta. Zatem co zobaczyć w Warszawie podczas pierwszej wycieczki?

Od czego zacząć zwiedzenie stolicy?

Zwiedzanie miasta zwykle rozpoczyna się od jego najstarszej części. To właśnie tam znajduje się najwięcej zabytków. Część z nich zachowała się mimo ogromnych zniszczeń, jakie przyniosła miastu II wojna światowa. Inne pieczołowicie zrekonstruowano, dążąc do przywrócenia im pierwotnej świetlności.

Stare Miasto w Warszawie to obowiązkowy punkt każdej typowo turystycznej wycieczki do stolicy. Każdy chce zobaczyć zabytki, które udało się uratować, a także sprawdzić, jak komponują się na tle nowoczesnej zabudowy miejskiej. Pamiętajmy, że dzisiejsza Warszawa wygląda zupełnie inaczej niż miasto przedwojenne i zestawienia starych kamienic z nowoczesnymi wieżowcami nie są obecnie niczym zaskakującym.

Co zobaczyć w Warszawie?

Jeżeli zwiedzanie stolicy chcemy rozpocząć od Starego Miasta w Warszawie, z pewnością powinniśmy skierować swoje kroki na Rynek Starego Miasta. Starówka to zwarty zespół architektury zabytkowej, który stanowi gratkę dla osób sukcesywnie poznających architekturę wielkich miast europejskich. Rynek Starego Miasta rozmieszczony jest na planie prostokąta – z jego rogów wychodzą dwie prostopadłe do siebie ulice. Bezpośrednio przy Rynku znajduje się wiele zabytkowych kamienic. Na parterze niektórych z nich prowadzone są restauracje i kawiarnie, w których choć na krótką chwilę warto się zatrzymać i przyjrzeć temu, co dzieje się na placu. Rynek Starego Miasta jest zamknięty dla ruchu kołowego, dlatego niespieszna obserwacja przemieszczających się tutaj turystów nie jest w żaden sposób utrudniona.

Dokąd udać się z Rynku Starego Miasta?

Jeżeli pierwszy punkt na planie wycieczki do Warszawy został odhaczony, można przystąpić do zwiedzania kolejnych zabytków. Jakie są pozostałe atrakcje w Warszawie, co jeszcze warto zobaczyć? Z pewnością warto odwiedzić Muzeum Warszawy, które gromadzi i prezentuje zbiory związane z historią Warszawy. Są to zbiory z zakresu archeologii, malarstwa, rzeźby, grafiki, ikonografii, rzemiosła artystycznego, numizmatyki i rysunków architektonicznych. Funkcje muzealne pełni obecnie również Zamek Królewski w Warszawie, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Muzeum w Zamku utworzono w 1979 roku i jednocześnie powołano do istnienia państwową instytucję kultury pod nazwą Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej.

Możliwość komentowania Co zobaczyć w Warszawie? została wyłączona
Comments are closed.