Gwiazdki hotelowe

Home  /  Noclegi  /  Gwiazdki hotelowe

Gwiazdki hotelowe

gwiazdki hotelowe

Co oznaczają gwiazdki hotelowe?

Planowanie wakacji, wyjazdu służbowego czy też kilkudniowego pobytu w innym mieście wiąże się z koniecznością znalezienie noclegu. Część osób wybiera wyłącznie prywatne kwatery. Inni porównują usługi, jakie znalazły się w ofercie kilku hoteli. Poza tym zwracają uwagę na ilość gwiazdek, choć nie zawsze do końca wiedzą, co dokładnie oznaczają gwiazdki hotelowe.

Gwiazdki hotelowe nie są dziełem przypadku

Właściciel hotelu nie może sam zdecydować o tym, na ile gwiazdek zasługuje jego hotel. Ich liczba nie jest dziełem przypadku. Istnieją ściśle określone reguły, które jasno mówią o warunkach, jakie musi spełniać hotel z daną liczbą gwiazdek.

Oczywiście niekiedy dochodzi do takich sytuacji, że hotel czterogwiazdkowy przewyższa standardem hotel pięciogwiazdkowy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę hotele zlokalizowane w państwach o mocno zróżnicowanej sytuacji ekonomicznej. Mimo to dąży się do tego, by hotele odznaczone daną ilością gwiazdek reprezentowały podobny poziom obsługi, aczkolwiek należy pamiętać, że w każdym kraju mogą obowiązywać nieco inne zasady dotyczące przyznawania odznaczeń.

Gwiazdki hotelowe w Polsce

Jeśli chodzi o polskie hotele, zasady przyznawania gwiazdek zostały określone w rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku. Co prawda od 2011 roku sytuacja wielu hoteli uległa znaczącej poprawie, a obiekty dokładają wszelkich starań, by zadowolić gusta nawet najbardziej wymagających klientów, niemniej niektóre zapisy rozporządzenia wciąż dyskwalifikują wiele hoteli w walce o pięć gwiazdek.

Przykładowo obiekty, które mają co najmniej trzy gwiazdki, muszą mieć „górną osłonę nad wejściem głównym”, a te z większą ilością gwiazdek – również nad podjazdem do budynku. Z zapisu tego wynika, że nawet najpiękniejsze wnętrze z dużą ilością nowoczesnych i funkcjonalnych mebli i sprzętów może nie zostać docenione, jeśli zabraknie „górnej osłony” w odpowiednim miejscu.

Od czego zależy ilość gwiazdek hotelowych?

Okazuje się, że decyzja o przyznaniu gwiazdek wymaga szczegółowej analizy sposobu działania całego hotelu, jak i poszczególnych jego sekcji, np. restauracji. Istotne jest m.in. to, jaki rodzaj wentylacji zastosowano w pomieszczeniach (wentylacja grawitacyjna albo mechaniczna), czy w hotelu znajduje się winda (nawet, jeśli jest to budynek zaledwie dwukondygnacyjny), jak dużą powierzchnię mają pokoje, czy znajduje się w nich sejf.

Gwiazdki hotelowe, a właściwie ich liczba, uzależnione są także od tego, czy w hotelu, albo jego bardzo bliskiej odległości działa restauracja i czy klienci mogą o dowolnej porze dnia i nocy zamówić ciepłe napoje. Znaczenie ma także fakt, czy na terenie obiektu można skorzystać z usług odnowy biologicznej (basen, siłownia, masaże, sauna itp.).

Możliwość komentowania Gwiazdki hotelowe została wyłączona
Comments are closed.