Hotel a hostel – podobieństwa i różnice

Home  /  Miejsca  /  Hotel a hostel – podobieństwa i różnice

Hotel a hostel – podobieństwa i różnice

by Karolina Malicka kwiecień 5, 2020 Tag
Hotel a hostel

W Polsce funkcjonują obiekty noclegowe o różnym standardzie, zarówno komfortowe hotele i apartamenty, zapewniające rodzinną atmosferę pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, jak i pola biwakowe czy kempingi. Najczęściej jednak, mówiąc o obiekcie noclegowym, mamy na myśli hotele. Nazwę hostel słyszymy zdecydowanie rzadziej, nie wszyscy wiedzą też, co właściwie kryje się pod tym terminem.

Czym jest hostel?

Hostel to obiekt noclegowy, czyli miejsce tymczasowego zakwaterowania. Na tym etapie definicja hostelu nie różni się w żaden sposób od definicji hotelu, ale jeśli ją uszczegółowimy, różnica będzie widoczna.

W hotelu możemy wynająć pokój bądź apartament hotelowy. Otrzymamy klucze do pomieszczenia, do którego żaden inny gość hotelowy nie będzie miał dostępu. Intymna atmosfera jest zapewniona, spokojny wypoczynek możliwy. W przypadku hostelu sytuacja wygląda nieco inaczej.

W hostelu bardzo często spotykamy pokoje wieloosobowe, a w nich piętrowe łóżka. Przybyli goście otrzymują miejsce do spania, ale nie zawsze mogą liczyć na jakieś dodatkowe usługi. Trudno mówić w tym przypadku o wygodzie i intymności, ale młodym ludziom, zwłaszcza studentom czy licealistom, w żaden sposób to nie przeszkadza. Przeciwnie – cieszą się, że mogą spędzać noce pod dachem, wspólnie, w radosnej atmosferze i za niewielkie pieniądze.

Hostel – nie tylko wspólne pokoje

Przygotowanie posiłku w hostelu może być kłopotliwe, zwłaszcza, gdy wszyscy w tym samym czasie zechcą spożyć śniadanie czy ugotować obiad. W hostelu wspólne są nie tylko pokoje, ale i pozostałe pomieszczenia, tj. kuchnia czy łazienka. O ile turysta, który zatrzyma się w komfortowym apartamencie, otrzymuje do dyspozycji własną kuchnię lub przynajmniej aneks kuchenny, o tyle osoba przebywająca w hostelu nie powinna liczyć na to, że przygotuje posiłek w ciszy i spokoju.

Pokoje w hostelach zazwyczaj przeznaczone są dla 6 – 12 osób, ale każdy taki obiekt powinien przygotować również pokoje indywidualne dla wyjątkowych gości. Pokoje mogą być przeznaczone dla osób obojga płci, typowo męskie albo typowo żeńskie. W każdym hostelu powinien znajdować się też pokój wspólny dla gości, czyli tzw. sala telewizyjna.

Standardy hostelu

W hostelach możemy skorzystać z darmowego Internetu, pod warunkiem że jest dostępny. Możemy też przygotować posiłek bądź spożyć proste śniadanie, napić się kawy lub herbaty. Łóżka w hostelu są dość wygodne, a zmęczonym turystom nie przeszkadzają ewentualne nocne hałasy.

 

Możliwość komentowania Hotel a hostel – podobieństwa i różnice została wyłączona
Comments are closed.