Hotele w starożytności – krótka historia

Home  /  Ciekawostki  /  Hotele w starożytności – krótka historia

Hotele w starożytności – krótka historia

Hotele w starożytności

Hotele w starożytności – dzisiejszy kontekst

Nowoczesne hotelarstwo w znacznej mierze przestało się koncentrować tylko na oferowaniu noclegu i zaspokajaniu podstawowych potrzeb podróżnych. W nowoczesnych hotelach już standardem jest rezerwacja noclegu, w który wliczone jest śniadanie a czasem nawet pakiet dodatkowych usług takich jak możliwość korzystania z sali gimnastycznej, siłowni, zabiegów spa czy basenu. Poza tym nowoczesne hotele coraz częściej prześcigają się w oferowaniu bardziej nietypowych usług, takich jak choćby możliwość skorzystania z pomocy konsjerża, który może nam wyszukać i zarezerwować bilety na różnego rodzaju wydarzenia czy koncerty, możliwości zorganizowania wycieczek typu off-road i wiele innych. Hotele wręcz prześcigają się w wymyślaniu coraz dziwniejszych usług. W starożytności natomiast głównym i podstawowym zadaniem miejsc rozumianych jako dzisiejsze hotele było zaspokojenie podstawowych potrzeb gości, czyli oferowanie noclegu, przechowania bagażu czasem posiłku.

Hotele w starożytności – początki

Hotele w starożytności znajdowały się głównie przy najbardziej ruchliwych szlakach. Były to zazwyczaj swego rodzaju zajazdy, które najczęściej składały się z jednej wspólnej izby, w której spało wiele osób. Pierwsze wspominki o hotelach datowane na są na rok 3000 p.n.e. Najstarsze obiekty pochodzące z tych czasów można dzisiaj znaleźć głównie w Azji lub Afryce. Z oczywistych względów pierwsze hotele pozostawiały wiele do życzenia jeśli chodzi o warunki higieniczne i komfort. Co ciekawe, pierwsze sformalizowane zapisy dotyczące hoteli pojawiły się już w Kodeksie Hammurabiego. Określono w nim podstawowe zasady i prawa dotyczące gościnności tak jak ją rozumiano w tych czasach.

Pierwsze sieci hotelowe kontrolowane przez państwo zaczęły się pojawiać w okresie Cesarstwa Rzymskiego.  Wtedy to w kluczowych lokalizacjach ważnych dla handlu i podróżnych zaczęły powstawać gospody oferujące posiłki i noclegi dla strudzonych podróżnych. Z reguły obiekty znajdowały się w odległości jednego dnia jazdy konnej od siebie. Umożliwiały zatem stosunkowo komfortową podróż.

Możliwość komentowania Hotele w starożytności – krótka historia została wyłączona
Comments are closed.