Muzea Warszawy

Home  /  Miejsca  /  Muzea Warszawy

Muzea Warszawy

Muzea Warszawy

Muzea Warszawy, które musisz odwiedzić

Jak na największe (i najważniejsze) miasto w Polsce przystało, w Warszawie mnóstwo jest miejsc atrakcyjnych turystycznie. Do jednych z najciekawszych należą muzea Warszawy, czyli obiekty udostępniające swoje zbiory zwiedzającym. Warto jednak wiedzieć, że dzisiejsze muzea to nie tylko wystawy. To również kreatywne zajęcia, warsztaty, projekcie filmowe, pokazy na żywo i wiele innych.

Muzea powiązane z historią Polski i historią jednego miejsca

W Warszawie funkcjonują muzea uznane za narodowe, czyli najważniejsze w kraju i finansowane z budżetu państwa. Są to instytucje ukazujące historię kraju, jak i konkretnych dziedzin, np. teatru czy kolejnictwa. Obok nich funkcjonują muzea Warszawy, które nawiązują właśnie do dziejów tego miasta – trudniej historii stolicy Polski. Oczywiście nie sposób zwiedzić wszystkich tych obiektów w czasie krótkiego pobytu w Warszawie, ale z całą pewnością warto wybrać się do najważniejszych.

Najważniejsze i najciekawsze muzea Warszawy

O najciekawszych muzeach informuje wiele przewodników po Warszawie. O muzea Warszawy pytają też goście hotelowi, dlatego niektóre hotele przygotowują własne opracowania tematu, które następnie umieszczają na swojej stronie internetowej np. residencestandrews.pl/pl/najciekawsze-muzea-warszawy/

Do najważniejszych muzeów z pewnością należy zaliczyć:

– Muzeum Narodowe w Warszawie, powołane w 1862 roku. Jest to największe muzeum w Warszawie i jedno z największych w Polsce. Ogromny gmach i równie ogromne zbiory od lat przyciągają wielu turystów, ale i zagranicznych gości, żywo zainteresowanych historią naszego kraju. W muzeum (od 1996 roku) funkcjonuje aż siedemnaście działów merytorycznych.

– Muzeum Warszawy, czyli instytucję zajmującą się historią stolicy Polski. Instytucja gromadzi i prezentuje zbiory ściśle nawiązujące do dziejów Warszawy oraz przeobrażeń zachodzących w mieście. Są to zbiory z zakresu: archeologii, malarstwa, grafiki, ikonografii, rzeźby, rzemiosła artystycznego, numizmatyki i rysunków architektonicznych. Muzeum zajmuje jedenaście kamienic na Rynku Starego Miasta oraz kamienice pod ośmioma z nich.

– Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli instytucję ściśle nawiązującą do wydarzenia, jakim było Powstanie Warszawskie. Dla jednych było to wydarzenie wyjątkowe, świadczące o niebywałym heroizmie lokalnej społeczności, dla innych tragiczny w skutkach, nieodpowiedzialny zryw. Muzeum zdecydowanie zajmuje stanowisko pierwsze.

– Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to instytucja zupełnie inna niż omówione wyżej muzea Warszawy. Inna, ponieważ otwarta stosunkowo niedawno, ale inna również dlatego, że nie zajmująca się historią Polski czy Warszawy w ogóle, ale życiem społeczności żydowskiej. Analizują wkład tej społeczności w naszą kulturę, naukę i gospodarkę.

Możliwość komentowania Muzea Warszawy została wyłączona
Comments are closed.