Najpiękniejsze warszawskie murale

Home  /  Miejsca  /  Najpiękniejsze warszawskie murale

Najpiękniejsze warszawskie murale

warszawskie murale

Ostatnio nastała prawdziwa moda na odnawianie ścian starych budynków, ale nie w tradycyjny sposób – wręcz przeciwnie. Przywraca się je do życia z pomocą przepięknych czarno-białych lub kolorowych obrazów tzw. murali. W stolicy też można znaleźć ich całkiem sporo. Niektóre wręcz zachwycają swoim wyglądem. Które warszawskie murale nas zachwyciły? Wybraliśmy kilka propozycji.

Warszawskie murale, które musisz zobaczyć:

  1. Let’s Colour – to mural znajdujący się przy ul. Nowogrodzkiej 27. Powstał przy współpracy z Good Looking Studio. Stworzony na potrzeby projektu Let’s Colour firmy Dulux. Autorem tego niesamowitego „obrazu” jest Swanski, czyli Paweł Kozłowski – znany malarz, grafik, ilustrator oraz autor teledysków i animacji. Cała kompozycja zajmuje niemal 2 tys. m2 i jest jedną z największych w całej Polsce. Pokrywa jedną ścianę budynku i część bocznych. Jego realizacja trwała kilka dni.
  2. Kobieta z pomarańczą – mural stworzony w ramach festiwalu Street Art Doping. Wykonano go na ścianie budynku leżącego przy ul. Widok. Przedstawia kobietę w pozycji kucającej, która przesłania sobie twarz pomarańczowym elementem, jakby wstęgą. Warto dodać, że jej sylwetka mocno przypomina starożytne rzeźby i nawiązuje do rubensowskich kształtów. Autorem dzieła jest grupa Cyrcle.
  3. Człowieczy los – opisując warte uwagi warszawskie murale nie mogliśmy nie wspomnieć i o nim. Nowe życie ścianie budynku przy ul. Bieżuńskiej nadała znana grupa artystyczna Twożywo. Wykonała go w 2010 r. w ramach światowego projektu realizowanego przez Fundację Open Art Project „go east – go west”. Jego przekaz jest dość wymowny. Na mural widnieją dwie postacie – mniejsza z głową owcy oraz większa – z głową wilka. Nad nimi znajduje się napis „człowieczy los” wykonany w dwóch kolorach, co sprawia, że można go również odczytać jako „owiec los”.
  4. Atom – to kolejna praca Swanski’ego. Wykonana w 2011 r. w związku z obchodem Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Jeśli chcesz ją obejrzeć musisz udać się na ul. Nowolipki. Co ciekawe, to właśnie tam wychowywała się słynna noblistka. Mural powstał na jednej z bocznych ścian bloku. Ukazuje ryby i ptaki, które wspólnie tworzą drzewo życia otaczające atom. Kolorystyka? Biel, błękit i brąz.
  5. Chopin w Warszawie – jak się okazuje warszawskie murale tworzono także ku pamięci kompozytorów, a przynajmniej jednego – Fryderyka Chopina. Obraz powstał w 2010 r. jako forma upamiętnienia obchodów Roku Chopinowskiego. Jego autorem jest Krzysztof Bagiński, który wykonał go we współpracy z Good Looking Studio. Przedstawia fortepian podparty odwróconym do góry Pałacem Kultury i Nauki. Znajdziesz go przy ul. Górnośląskiej 8.
Możliwość komentowania Najpiękniejsze warszawskie murale została wyłączona
Comments are closed.