tramwajowa linia turystyczna

Home  /  Ciekawostki  /  tramwajowa linia turystyczna

tramwajowa linia turystyczna

tramwajowa linia turystyczna

Tramwajowa linia turystyczna i jej historia

Duże miasta, chcąc ułatwić pasażerom życie, ograniczyć uciążliwe korki samochodowe, a także zarobić, uruchamiają komunikację miejską. „Uruchamiają” to może złe słowo, ponieważ komunikacja miejska tych miast funkcjonuje od wielu, wielu lat. Zmieniają się jedynie środki komunikacji (tramwaj, autobus, metro) oraz trasy ich przejazdu. W Warszawie od lat funkcjonuje tak zwana linia T, czyli współczesna tramwajowa linia turystyczna.

Tramwajowa linia turystyczna – historia

Linia T została uruchomiona 1 lipca 1935 roku. Jej nazwa pochodzi od pierwszej litery ulicy Towarowej, którą tramwaj kursował i kursuje do chwili obecnej. W 1935 roku linia T była linią zwykłą, rozpoczynającą się na Placu Teatralnym i biegnąca przez ulice: Bielańską, Nalewki, Gęsią, Okopową, Towarową, Srebrną, Złotą, Marszałkowską, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Trębacką i Moliera, a kończącą się ponownie na Placu Teatralnym.

W maju 1939 roku linia przeszła pewne przeobrażenia, po czym 4 września powróciła na dawne tory, po to, by cztery dni później ulec całkowitej likwidacji. Stało się to kilka dni po wybuchu II Wojny Światowej i było spowodowane nasilonymi bombardowaniami hitlerowców i licznymi zniszczeniami miasta. W tym czasie komunikacja miejska powoli umierała.

Tramwajowa linia turystyczna współcześnie

Linia T powróciła jako turystyczna prawie 60 lat później. Została uruchomiona 21 kwietnia 1996 roku z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy. Linię do życia powołały Tramwaje Warszawskie we współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej. Ówczesna trasa linii T była podobna do dzisiejszej. Tramwajowa linia turystyczna rok rocznie funkcjonowała w sezonie letnim, aż do 30 września. Przez lata tylko nieco modyfikowano jej trasę. Linia obsługiwana była przez tabor zabytkowy i Warszawski Tramwaj Promocyjny.

Trasa linii T w tegoroczne wakacje

Aktualnie linia T rozpoczyna się na Placu Narutowicza i biegnie przez ulicę Grójecką, Towarową, aleje Solidarności i ulicę Targową, aż na Dworzec Wschodni, konkretnie ulicę Kijowską.

Możliwość komentowania tramwajowa linia turystyczna została wyłączona
Comments are closed.