Ulica Chmielna w Warszawie – ciekawostki

Home  /  Miejsca  /  Ulica Chmielna w Warszawie – ciekawostki

Ulica Chmielna w Warszawie – ciekawostki

Ulica Chmielna w Warszawie nocą

Ulica Chmielna w Warszawie – lokalizacja

Ulica Chmielna w Warszawie jest jedną z bardziej popularnych ulic stolicy. Ulica łączy warszawską Wolę i Śródmieście, oraz ulice Marszałkowską i Nowy Świat jest więc jednym z częściej używanych szlaków Warszawy. Ulica pełna jest kafejek, lodziarni, restauracji i eleganckich sklepików. Często określana jest najładniejszą kupiecką ulicą Warszawy. Ulica Chmielna w Warszawie to również miejsce gdzie można znaleźć ciekawe hotele (zobacz na przykład na stronie e-turysta) oraz niespotykane nigdzie indziej sklepiki. Będąc w stolicy warto zatem pospacerować po tej ulicy i czerpać radość z jej energii. Warto również poświęcić trochę czasu i poznać bogatą historię tej jakże ciekawej ulicy.

Ulica Chmielna w Warszawie – historia ulicy

Ulica Chmielna w Warszawie była na początku drogą rolną, przechodzącą między innymi przez grunty Chmielnik gdzie uprawiono chmiel, stąd wzięła się też późniejsza nazwa ulicy. Ulica została uregulowana i wybrukowana pod koniec 18 wieku i wtedy też nadano jej obecną nazwę. Przez długi czas ulica była otoczona ogrodami i polami, dopiero w drugiej połowie 19 wieku zaczęły się pojawiać pierwsze kamienice i warsztaty wypierające dotychczas istniejącą zabudowę drewnianą. W czasie wojny część ulicy uległa poważnym zniszczeniom a podczas powstania warszawskiego na ulicy toczyły się ciężkie walki. Po wojnie w związku z dużymi zniszczeniami oraz w ramach propagandowych akcji ówczesnego rządu komunistycznego wiele kamienic poszło do rozbiórki. Mimo tego kilka zabytkowych obiektów przetrwało do dzisiaj. Niedawno z inicjatywy społecznej powstał plan remontu ulicy tak aby mogła przyciągnąć jeszcze więcej turystów i być jeszcze bardziej konkurencyjną w stosunku do Marszałkowskiej i Nowego Świata.

Ulica Chmielna w Warszawie – ciekawostki

Ulica Chmielna jak całe miasto Warszawa ma burzliwą historię. Wiąże się z nią również kilka ciekawostek. Już przed wojną ulica była ważnym miejscem spotkań, pełna lokali gastronomicznych i kawiarni tętniła życiem. Obecnie mówi się, że właśnie Chmielna jest najdroższą ulicą Warszawy. W czasach PRL-u nazwa ulicy została zmieniona na Rutkowskiego, nie przyjęła się jednak i w pamięci mieszkańców przetrwała jako ulica Chmielna. Ulica Chmielna pojawia się również w tekstach piosenek, jak choćby słynny tekst Agnieszki Osieckiej: Ach co to była za ulica, Panie, to jeszcze jest ulica. Niech Pan się przejdzie  po Chmielnej wieczorem przy świetle księżyca, Ulica Chmielna warta jest poświęcenia jej trochę czasu.

Możliwość komentowania Ulica Chmielna w Warszawie – ciekawostki została wyłączona
Comments are closed.