
Ulica Chmielna w Warszawie – lokalizacja
Ulica Chmielna w Warszawie jest jedną z bardziej popularnych ulic stolicy. Ulica łączy warszawską Wolę i Śródmieście, oraz ulice Marszałkowską i Nowy Świat jest więc jednym z częściej używanych szlaków Warszawy. Ulica pełna jest kafejek, lodziarni, restauracji i eleganckich sklepików. Często określana jest najładniejszą kupiecką ulicą Warszawy. Ulica Chmielna w Warszawie to również miejsce gdzie można znaleźć ciekawe hotele (zobacz na przykład na stronie e-turysta) oraz niespotykane nigdzie indziej sklepiki. Będąc w stolicy warto zatem pospacerować po tej ulicy i czerpać radość z jej energii. Warto również poświęcić trochę czasu i poznać bogatą historię tej jakże ciekawej ulicy.
Ulica Chmielna w Warszawie – historia ulicy
Ulica Chmielna w Warszawie była na początku drogą rolną, przechodzącą między innymi przez grunty Chmielnik gdzie uprawiono chmiel, stąd wzięła się też późniejsza nazwa ulicy. Ulica została uregulowana i wybrukowana pod koniec 18 wieku i wtedy też nadano jej obecną nazwę. Przez długi czas ulica była otoczona ogrodami i polami, dopiero w drugiej połowie 19 wieku zaczęły się pojawiać pierwsze kamienice i warsztaty wypierające dotychczas istniejącą zabudowę drewnianą. W czasie wojny część ulicy uległa poważnym zniszczeniom a podczas powstania warszawskiego na ulicy toczyły się ciężkie walki. Po wojnie w związku z dużymi zniszczeniami oraz w ramach propagandowych akcji ówczesnego rządu komunistycznego wiele kamienic poszło do rozbiórki. Mimo tego kilka zabytkowych obiektów przetrwało do dzisiaj. Niedawno z inicjatywy społecznej powstał plan remontu ulicy tak aby mogła przyciągnąć jeszcze więcej turystów i być jeszcze bardziej konkurencyjną w stosunku do Marszałkowskiej i Nowego Świata.
Ulica Chmielna w Warszawie – ciekawostki
Ulica Chmielna jak całe miasto Warszawa ma burzliwą historię. Wiąże się z nią również kilka ciekawostek. Już przed wojną ulica była ważnym miejscem spotkań, pełna lokali gastronomicznych i kawiarni tętniła życiem. Obecnie mówi się, że właśnie Chmielna jest najdroższą ulicą Warszawy. W czasach PRL-u nazwa ulicy została zmieniona na Rutkowskiego, nie przyjęła się jednak i w pamięci mieszkańców przetrwała jako ulica Chmielna. Ulica Chmielna pojawia się również w tekstach piosenek, jak choćby słynny tekst Agnieszki Osieckiej: Ach co to była za ulica, Panie, to jeszcze jest ulica. Niech Pan się przejdzie po Chmielnej wieczorem przy świetle księżyca, Ulica Chmielna warta jest poświęcenia jej trochę czasu.