Warszawa – miejsca, które warto zobaczyć

Home  /  Obiekty  /  Warszawa – miejsca, które warto zobaczyć

Warszawa – miejsca, które warto zobaczyć

Pałac Kultury w Warszawie

Burzliwa przeszłość z II Wojną Światową w tle nie zniszczyła stolicy Polski. Miasto udało się w 90% odbudować. Dziś historia przeplata się z nowoczesnością. Bez względu na preferencje odwiedzającego, metropolia ma do zaoferowania moc atrakcji. Zabytki sąsiadują z futurystycznymi wieżowcami, a historyczne miejsca z modnymi klubami i restauracjami oraz nowoczesną architekturą. Co szczególnie warto zobaczyć?

Stare Miasto – gród książęcy założony w XII wieku, zniszczone w 90% podczas II Wojny Światowej, niemal w całości odbudowane, oddaje ponad 7 wieków historii. Sztandarowymi punktami wielu wycieczek pozostają tu XV-wieczny Zamek Królewski, pełniący dziś funkcję muzeum, najwyższy pomnik w mieście Kolumna króla Zygmunta – mierzący 22 metry wysokości, symbol Warszawy znany z jej herbu – pomnik Syrenki warszawskiej, Katedra Św. Jana Chrzciciela z grobami wielu słynnych Polaków (ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, Henryk Sienkiewicz, Kardynał Stefan Wyszyński), Rynek Starego Miasta tętniący życiem zwłaszcza w okresie letnim, wypełniony gwarem z wielu modnych kawiarni, restauracji.

Trakt Królewski z kolei pełni rolę reprezentatywnej arterii miasta. Prowadzi ze Starego Miasta, spod Zamku Królewskiego szlakiem zabytkowych kamienic, pałacyków, rezydencji i willi, biegnąc aż ku Łazienkom i dalej, do Wilanowa. Po drodze mija m. in. Pałac Prezydencki, wiele słynnych pomników (Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza czy księcia Józefa Poniatowskiego). W jego skład wchodzi też Krakowskie Przedmieścia, uważana za najpiękniejszą ulicę w stolicy, szeroki deptak wzbogacony np. reprodukcjami obrazów XVIII wiecznej Warszawa autorstwa Canaletta.

        Łazienki Królewskie, czyli jeden z najwspanialszych i najbardziej imponujących zielonych architektur w Europie. Jest to olbrzymi kompleks parkowo-ogrodowy, nasycony wręcz architekturowymi perełkami i pomnikami. Szczególnie efektownie wypada w nim Pałac na Wyspie, zaprojektowany przez Merliniego dla króla Poniatowskiego, pełniący wówczas rolę letniego pałacu ze słynnymi obiadami czwartkowymi włącznie. Tuż obok ulokowano Teatr na Wyspie. Łazienki warto odwiedzić także dla samej obecności wielu zwierząt (wiewiórki, kaczki, pawie), przepięknych terenów zielonych czy możliwości napicia się kawy w otoczeniu zieleni w samym centrum olbrzymiej metropolii.

Wracając do centrum, nie sposób pominąć Pałacu Kultury i Nauki, olbrzymiego symbolu radzieckiej okupacji Polski, pomimo upływu lat niezmiennie najwyższego budynku mieście (230 metrów). W Pałacu znajduje się najwyżej położony w stolicy taras widokowy (114 metrów), mieści również teatry, kina i restauracje.

Absolutnie niepowtarzalnym miejscem jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Będący hołdem dla poległych walczących o wolność Polski mieszkańców Warszawy, Muzeum szokuje wręcz konwencją ukazania Powstania. Muzeum jest ekstremalnie nowoczesne, multimedialne, interaktywne. Ekspozycja atakuje ze wszystkich stron dźwiękiem, obrazem i światłem, prowadzi tunelami, prezentuje nawet film o zagładzie miasta, będący kapitalną, trójwymiarową komputerową rekonstrukcją tego wydarzenia.

Niezależnie od wymagań i oczekiwań odwiedzających, Warszawa z jej niepowtarzalnym charakterem jest w stanie wciągnąć każdego.

 

Możliwość komentowania Warszawa – miejsca, które warto zobaczyć została wyłączona
Comments are closed.