Galerie sztuki, które warto odwiedzić w stolicy

Home  /  Miejsca  /  Galerie sztuki, które warto odwiedzić w stolicy

Galerie sztuki, które warto odwiedzić w stolicy

galerie sztuki

Warszawa to miasto, które stawia na kulturę, więc galerii sztuki w nim nie brakuje. Tych poświęconych sztuce współczesnej jest najwięcej, więc możesz mieć problem z wyborem tej, do której należy skierować swoje kroki w pierwszej kolejności. Z tego też względu postanowiliśmy opisać najbardziej znane galerie sztuki w stolicy. Oczywiście to tylko nasze propozycje, bo w końcu ostateczna decyzja i tak należy do ciebie. Niemniej zapraszamy!

Warszawskie galerie sztuki, które koniecznie musisz odwiedzić:

  • Galeria Zachęta – znajdziesz ją przy placu Stanisława Małachowskiego 3. Organizuje wystawy indywidualne, zbiorowe i problemowe. W zbiorach pojawiają się dzieła polskich i zagranicznych artystów. Co więcej, posiada kolekcje stałe i czasowe. Do tej pierwszej należą dzieła polskiej sztuki współczesnej m.in. z zakresu rzeźbiarstwa, malarstwa i kinematografii. Na terenie galerii funkcjonują także biblioteka i Dział Dokumentacji.
  • Galeria Foksal – działa od 1966 r. Zlokalizowana przy ul. Foksal 1/4. W początkowych latach istnienia stawiała na działalność wystawienniczo-badawczą i stanowiła jedno z najważniejszych miejsc, w którym odbywały się wydarzenia artystyczne. W jej zbiorach znajduje się mnóstwo dzieło współczesnych polskich artystów.
  • Królikarnia – jeśli chcesz zwiedzić galerie sztuki, musisz wybrać się i do niej. Jej nazwa pochodzi od zwierzyńca, który kiedyś znajdował się w tamtym miejscu i słynął z urządzanych tam polowań na króliki. To pałac utrzymany w stylu klasycystycznym. Aby się go niego dostać musisz skierować swoje kroki na ul. Puławską 113a. Galeria oferuje wystawy stałe i czasowe, ale nie tylko. Na jej terenie odbywają się konferencje, spotkania, pokazy filmowe i koncerty. Może poszczycić się okazałą kolekcją rzeźb pochodzących z okresu od XV w. do czasów współczesnych.
  • Galeria Stereo – istnieje stosunkowo od niedawna, bo od marca 2009 r. Położona przy ul. Żelaznej 68/4. Wystawia prace artystów współczesnych i sprawuje kuratorską opiekę nad ich twórczością. Niemniej „gości” również artystów z zagranicy.
  • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – istnieje od 1985 r. Znajdziesz ją oczywiście w Zamku Ujazdowskim, przy ul. Ujazdów 2. To instytucja kultury zajmująca się wystawianiem i dokumentowaniem sztuki współczesnej autorstwa polskich i zagranicznych twórców. Jej zbiory są nadzwyczaj okazałe. Co więcej, oprócz wystaw oferuje filmowe pokazy, spektakle, cykle spotkań dla dorosłych, warsztaty dla dzieci czy publiczne czytanie powieści.

Jak widać, Warszawa obfituje w galerie sztuki, które oferują różne formy rozrywki intelektualnej (poznaj więcej galerii sztuki). Naprawdę jest w czym wybierać, więc na pewno nie będziesz się nudził!

Możliwość komentowania Galerie sztuki, które warto odwiedzić w stolicy została wyłączona
Comments are closed.